Vnitřní řád ŠD

Článek 1
Obecná ustanovení

Vnitřní řád školní družiny je vydán na základě ustanovení § 30 odst. 1) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání /školský zákon), v platném znění. Upravuje provoz a vnitřní režim školní družiny jako součásti Základní a Mateřské školy Bratrušov, okres Šumperk, příspěvková organizace. Je samostatnou přílohou jejího školního řádu a ŠVP pro zájmové vzdělávání. Ustanovení tohoto vnitřního řádu jsou dále v souladu s ustanoveními vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, v platném znění.

Vnitřní školní řád družiny určuje pravidla provozu a režim školní družiny.


Článek 2
Poslání, cíle a činnost školní družiny

Školní družina tvoří ve dnech školního vyučování mezistupeň mezi výukou ve škole a výchovou v rodině. ŠD není pokračováním školního vyučování, má svá specifika, která ji odlišují od školního vyučování. Hlavním posláním ŠD je zabezpečení zájmové činnosti, odpočinku, rekreace žáků a částečně také dohledu nad žáky.

Zájmové vzdělávání organizuje především pro účastníky přihlášené k pravidelné docházce. Uskutečňuje je tedy převážně pravidelnou výchovnou, vzdělávací a zájmovou činností ve dnech školního vyučování, a to v době mimo toto pravidelné= vyučování. Svou činností navazuje školní družina na školní vzdělávací program, usiluje o efektivní využití volného času žáků 1. stupně základní školy a o rozvoj jejich všestranných zájmů.

Činnost školní družiny je realizována v těchto oblastech:

  • výchovná, vzdělávací a zájmová činnost,
  • odpočinková činnost,
  • příprava na vyučování

Výchovná, vzdělávací a zájmová činnost rozvíjí osobnost dítěte a umožňuje mu seberealizaci i další rozvoj dovedností a poznání. Zahrnuje činnosti:

  • tělovýchovné, které rozvíjejí obratnost, vytrvalost a sílu
  • výtvarné a pracovně technické, které podporují zručnost, trpělivost, představivost a výtvarné cítění
  • hudební hudebně pohybové, které rozvíjejí zájem o hudbu klasickou i moderní, smysl pro rytmus a skloubení tance s hudbou
  • přírodovědné a vlastivědné, které vedou děti k lásce k přírodě, vlasti a ochraně životního prostředí
  • dopravní, ve kterých se prohlubují získané znalosti, vědomosti a dovednosti a zaměřují se na dodržování pravidel správného chodce a cyklisty

Odpočinková činnost má odstranit únavu a zaměřuje se na duševní relaxaci. Do denního režimu se zařazuje nejčastěji po obědě, ráno před vyučováním a dále dle potřeby kdykoliv během dne. Odpočinková činnost plní psychohygienické poslání. Při odpočinkové činnosti se vychovatelka opírá především o pohybové hry ve školní družině, na školní zahradě a na školním hřišti a v přírodě, o vycházky spojené se zájmovou činností nebo o každodenní pobyt venku na zahradě, dále o společnou četbu a poslech, besedy, vyprávění, o práci s dětskými časopisy, o sběratelské zájmy a o zařazování společenských, námětových, tvořivých, stolních a konstruktivních her.

Příprava na vyučování zahrnuje okruh činností souvisejících s plněním školních povinností. Děti si procvičují učivo zábavnou formou, hrají didaktické hry, řeší hádanky, kvízy, tajenky, rébusy, přesmyčky, jazykolamy a doplňovačky. Školní poznatky si ověřují a upevňují v praxi při vycházkách, soutěžích, exkurzích a dalších činnostech.

Zájmovou činnost dětí obohacuje i nabídka zájmových útvarů v rámci školní družiny podle zájmu dětí.


Článek 3
Prostředí, prostory a materiální vybavení školní družiny

  1. Školní družina pro svou činnost využívá všech prostor budovy ZŠ, které svým vybavení a uspořádáním odpovídají potřebám dětí mladšího školního věku. Vlastní prostory školní družiny je vybavením a úpravami jsou odlišné od školních učeben. Prostory jsou členité, aby umožňovaly výchovnou, vzdělávací, zájmovou činnost i odpočinek.

Školní družina je vybavena stolními hrami, stavebnicemi, dětskými knihami a časopisy, sportovním náčiním a audiovizuální technikou.

  1. Školní družina disponuje právem nakupovat si pomůcky do výše, kterou stanoví ředitelka školy na dané období. Pomůcky pro pracovně-technickou a výtvarnou činnost jsou nakupovány jednorázově společně vždy na začátku školního roku a před koncem kalendářního roku. Požadavky na tyto nákupy jsou předkládány vychovatelkou školní družiny na poradách.
  2. Školní družina využívá sociálního zařízení s umývárnou a WC.
  3. Ke své činnosti využívá školní družina i ostatní prostory školy – chodbu, učebny s počítači a audiovizuální pomůcky, školní zahradu, školní hřiště, zahradní lavice a stoly, dětské hřiště s vahadlovou houpačkou, řetězovou houpačkou, houpačkou Hnízdo, gymnastickým šestihranem, herní sestavu se skluzavkou.

Velmi časté jsou za vhodného počasí vycházky do okolí.


Článek 4
Podrobnosti k výkonu práv a povinností dětí a jejich zákonných zástupců ve ŠD a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pedagogickými pracovníky

1.1. Žáci jsou povinni:

a) řádně docházet do školní družiny,

b) dodržovat vnitřní řád školní družiny, předpisy a pokyny k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni,

c) plnit pokyny pedagogických pracovníků vydané v souladu s právními předpisy a školním nebo vnitřním řádem,

d) informovat školské zařízení o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání,

e) dokládat důvody své nepřítomnosti v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem,

f) oznamovat údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka a změny v těchto údajích.

1.2. Žák se ve školní družině chová slušně k dospělým i jiným žákům školy, dbá pokynů pedagogických a provozních pracovníků.

1.3. Žák chodí do školní družiny pravidelně, účastní se činností organizovaných školní Družinou. Docházka do školní družiny je pro přihlášené žáky povinná. Odhlásit se může vždy ke konci pololetí.

1.4. Žák chodí vhodně a čistě upraven a oblečen, s ohledem na plánované činnosti. Udržuje prostory školní družiny v čistotě a pořádku, chrání majetek před poškozením.

1.5. Žáci chrání své zdraví i zdraví spolužáků; žákům jsou zakázány všechny činnosti, které jsou zdraví škodlivé (např. kouření, pití alkoholických nápojů, zneužívání návykových a zdraví škodlivých látek).

1.6. Zákonných zástupce žáka je povinen doložit důvody nepřítomnosti žáka nejpozději do 3 kalendářních dnů od počátku nepřítomnosti žáka.

1.7. Žák má právo na ochranu před jakoukoli formou diskriminace a násilí, má právo na vzdělání a na svobodu myšlení, projevu, shromažďování, náboženství, na odpočinek a dodržování základních psychohygienických podmínek, má právo být seznáme se všemi předpisy se vztahem k jeho pobytu a činnosti v družině. Každý úraz nebo vznik škody, ke kterému došlo v souvislosti s činností družiny, hlásí bez zbytečného odkladu.

1.8. Žák nenosí do družiny předměty, které nesouvisí s výukou a mohly by ohrozit zdraví a bezpečnost jeho nebo jiných osob.

1.9. Zvláště hrubé slovní a úmyslné fyzické útoky žáka vůči pracovníkům družiny se vždy považují za závažné zaviněné porušení povinností stanovených tímto zákonem.

1.10. Při porušení povinností stanovených tímto vnitřním řádem lze podle závažnosti porušení žáka z činnosti školní družiny vyloučit.

Článek 5
Provoz a vnitřní režim školní družiny

  1. Přihlašování a odhlašování žáků, úplata
    1.1. Předávání informací rodičům, přihlašování a odhlašování žáků do školní družiny zajišťuje vychovatelka školní družiny.

    1.2. Rodiče nebo jiní zákonní zástupci žáka přihlášeného k pravidelné docházce do školní družiny sdělí vychovatelce ŠD rozsah docházky žáka a způsob odchodu žáka z družiny. Tyto údaje jsou zaznamenány na zápisním lístku, který slouží jako přihláška do školní družiny. Rodič je povinen vyplnit přihlášku a zaplatit úplatu i za docházku žáka pouze do ranní družiny.

    1.3. Mimořádné dřívější uvolnění je možné jen na písemné požádání rodičů. Písemná omluvenka musí být opatřena datem a čitelným podpisem. Pokud je to možné, rodiče omlouvají žáka předem tak, aby nebyl narušen program zájmové činnosti ŠD. Bez omluvenky nejsou žáci z družiny uvolněni.

    1.4. Rodiče si mohou žáka vyzvednout osobně, nejlépe však v době po obědě a potom až v 16,00, z důvodu činnosti ŠD.

    1.5. Předem známou nepřítomnost žáka ve ŠD oznámí rodiče písemně nebo telefonicky.

    1.6. Odhlašování žáka se provádí na základě písemného nebo telefonického sdělení rodičů.

    1.7. Evidence zájmového vzdělávání ve školní družině je vedena v Přehledu výchovně vzdělávacích činností.

    1.8. Za pobyt dětí ve školní družině se vybírá úplata, dle §11 vyhlášky 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, v platném znění, jehož výši a podrobnosti stanovuje Směrnice o úplatě za zájmové vzdělávání ve ŠD.
    Úplatu lze uhradit pouze platbou z běžného účtu peněžního ústavu a probíhá zálohově na měsíc aktuální (ve výjimečných případech, kdy plátce nemá možnost platby inkasem, se zvolí individuální alternativa-platba hotově u VŠJ, dle telefonické domluvy). Komerční banka provádí platbu vždy 17. dne v každém měsíci. Přihlašovaný je povinen zajistit, aby v daném termínu byla na jeho účtu k provedení platby potřebná finanční částka. V případě neprovedené platby budou rodiče dětí informováni telefonicky nebo emailem o neuhrazení platby.

    1.9. Výši úplaty může ředitel snížit nebo od úplaty osvobodit, jestliže:

    a) účastník nebo jeho zákonný zástupce je příjemcem opakujících se dávek pomoci v hmotné nouzi podle zákona o pomoci v hmotné nouzi,

    b) účastníkovi nebo jeho zákonnému zástupci náleží zvýšení příspěvku na péči podle zákona o sociálních službách, nebo

    c) účastník svěřený do pěstounské péče má nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte podle zákona o státní sociální podpoře a tuto skutečnost prokáže řediteli.

    1.10. Pokud za dítě není uhrazena úplata, ředitelka školy může rozhodnout o vyloučení žáka ze školní družiny.

    1.11. Ředitelka školy má právo vyloučit žáka z činnosti školní družiny rovněž z důvodu závažného prohřešku proti ustanovení tohoto vnitřního řádu.

  2. Organizace činnosti školní družiny
    2.1. Provoz školní družiny je přizpůsoben rozvrhu hodin na daný školní rok, proto se jeho doba v jednotlivých dnech může vzhledem k momentálním okolnostem (plavecký kurz, personální změny…) během roku měnit. Celková týdenní provozní doba je však stálá a činí 27 hodin:

    ranní družina  (pondělí až pátek)                                               06:30 – 07:50
    denní družina (pondělí až pátek)                                               10:55 až 12:35 – 16:00

    2.2. Po vyučování odcházejí žáci pod vedením vyučujícího do ŠD a ukládají si aktovky na předem vyhrazené místo.

    2.3. Pedagog předává žáky vychovatelce a podává informace o případných zdravotních potížích, omluvenkách.

    2.4. Zájmové aktivity budou připraveny a budou postupně realizovány dle zájmu a rozhodnutí zákonných zástupců, budou probíhat v rámci odpolední družiny.

    2.5. Žáci vstupují do ŠD vždy přezuti. K přezouvání se užívá vhodná obuv.

    2.6. Školní družina využívá ke své činnosti 1 místnost, která slouží jako herna. Ke své činnosti také využívá všechny prostory školy (třídy, chodbu), školní zahradu a školní hřiště.

    2.7. Žáci dodržují dobu pobytu ve školní družině předem dohodnutou mezi rodiči a vychovatelem. Mimořádné dřívější uvolnění je možné jen na základě písemné žádosti rodičů nebo při osobním vyzvednutí dítěte rodiči.

    2.8. Družina poskytuje zájmové vzdělávání žákům, realizuje výchovně vzdělávací činnost ve výchově mimo vyučování zejména formou odpočinkových, rekreačních a zájmových činností, umožňuje žákům i přípravu na vyučování.

    2.9. Školní družina vykonává činnost ve dnech školního vyučování.

  3. Provoz školní družiny a povinnosti vychovatelky
    3.1. Vychovatelka školní družiny vytváří ve školní družině klidné prostředí pro výchovu, vzdělávání, zájmovou činnost, hru a odpočinek žáků.

    3.2. Vychovatelka v plném rozsahu odpovědný za celkovou situaci ve školní družině. Nestrpí uplatňování fyzického či psychického násilí mezi žáky. Jakékoli projevy násilí ihned projedná s třídním učitelem, ředitelkou školy a s rodiči žáků.

    3.3. Vede předepsanou pedagogickou dokumentaci (písemné přihlášky dětí; jejich součástí je písemné sdělení zákonných zástupců účastníka o rozsahu docházky a způsobu odchodu účastníka ze ŠD, přehled výchovně vzdělávací práce, včetně docházky dětí, celoroční plán činnosti, roční hodnocení práce školní družiny jako podklad pro výroční zprávu školy, vnitřní řád školní družiny, rozvrh činnosti a vytváří Školní vzdělávací program pro zájmové vzdělávání.

    3.4. Všímá si zdravotního stavu žáků, dbá o dodržování hygienických návyků, sleduje chování žáků. Problematické případy neprodleně konzultuje s třídní učitelkou a ředitelkou školy.

    3.5. Dbá o bezpečnost žáků, stále jim připomíná zásady bezpečného chování, zejména pak při pobytu venku na zahradě a mimo areál školy.

    3.6. Nastupuje službu podle rozvrhu tak, aby byl na pracovišti nejpozději 15 minut před zahájením provozu školní družiny a zkontroloval prostory školní družiny z hlediska bezpečnosti.

    3.7. Při neplánovaných činnostech organizovaných ŠD či pořádaných v jejím rámci jsou vždy rodiče o dané akci předem písemně informováni. Žák se činnosti účastní jen na základě souhlasu rodičů. Při těchto akcích dbá vychovatelka na zvýšenou bezpečnost žáků.

    3.8. Po skončení provozu školní družiny odpovídá vychovatelka za zajištění pracoviště z hlediska bezpečnosti – okna, voda, elektřina, plyn a osvětlení v budově, uzamčení budovy.


Článek 6
Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

  1. pro činnost školní družiny platí stejná usnesení o bezpečnosti a ochraně zdraví dětí jako ve školním řádu. Vychovatelka školní družiny při jejich využití připomíná žákům neustále zásady bezpečnosti a ochrany zdraví a dbá na jejich dodržování.
  2. Žáci přihlášení do školní družiny jsou poučeni o bezpečnosti a ochraně zdraví a záznam o tomto poučení je uveden v Přehledu výchovně vzdělávací práce školní družiny.
  3. Žáci jsou rovněž povinni dodržovat pravidla bezpečného chování při pobytu na školní zahradě.
  4. Žáci jsou povinni dodržovat pravidla bezpečného chování při vycházkách mimo školu, dodržují přitom přesné pokyny vychovatelky. Při přecházení vozovky zastaví vždy první dvojice při jejím okraji. Do vozovky vstupuje jako první vychovatelka a zastavuje provoz, vozovku pak opouští jako poslední.
  1. Žák navštěvující školní družinu se chová slušně a ukázněně. Řídí se pokyny vychovatelky, školním řádem, vnitřním řádem školní družiny.
  2. Neopouští bez vědomí vychovatelky školní družinu.
  3. Vychovatelka školní družiny nestrpí jakékoli uplatňování fyzického a psychického násilí mezi žáky. Jakékoli projevy násilí ihned projedná se zákonnými zástupci žáka, třídní učitelkou a ředitelkou školy.
  4. Žáci jsou povinni okamžitě vychovatelce hlásit jakékoli poranění nebo nevolnost.
  5. Do školní družiny není povoleno nosit cenné předměty a větší obnosy peněz.
  6. Za porušení školního řádu může být žák ze školní družiny vyloučen. K vyloučení žáka ze ŠD dochází v případě soustavného porušování kázně a pořádku, ohrožování zdraví a bezpečnosti ostatních, při dlouhodobém svévolném nenavštěvování či opuštění ŠD, při nezaplacení poplatku za ŠD po dobu delší 2 měsíce nebo z jiných závažných důvodů. O vyloučení rozhoduje po poradě s chovatelkou ŠD ředitelka školy.
  7. Vychovatelka je povinna přihlížet k základním fyziologickým potřebám dětí a vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku rizikového chování, poskytnout jim nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
  8. Dále dodržuje předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a protipožární předpisy; pokud zjistí závady a nedostatky, ohrožující zdraví a bezpečnost osob, nebo jiné závady technického rázu, nebo nedostatečné zajištění budovy, je jejich povinností informovat o těchto skutečnostech nadřízeného a v rámci svých schopností a možností zabránit vzniku škody. Sleduje zdravotní stav žáků a v případě náhlého onemocnění žáka informuje bez zbytečných průtahů vedení školy a rodiče postiženého žáka.
  9. Při úrazu poskytne žákovi nebo jiné osobě první pomoc, zajistí ošetření žáka lékařem.

Úraz ihned hlásí vedení školy a vyplní záznam do Knihy úrazů, vyplní záznam o úrazu.

Článek 7
Podmínky zacházení s majetkem školní družiny nebo školského zařízení ze strany žáků

  1. Žák zachází šetrně se všemi svěřenými školními potřebami, udržuje své místo, prostory školní družiny i ostatní prostory v čistotě a pořádku a chrání majetek školní družiny před poškozením.
  2. Žákům je dovoleno používat vybavení družiny. Za škodu na majetku školní družiny, který žák způsobí úmyslně nebo z nedbalosti bude škola požadovat od rodičů odpovídající náhradu.
  1. Žáci (popř. zákonní zástupci) odpovídají za způsobenou škodu podle obecné úpravy občanského zákoníku či podle zvláštní úpravy zákoníku práce (§ 391).
  2. Do školní družiny nenosí žáci cenné věci a větší obnosy peněz.

Článek 8
Závěrečná ustanovení

  1. Tento vnitřní řád školní družiny nabývá účinnost dnem 11. 9. 2023 a ruší se jím platnost předcházejícího vnitřního řádu školní družiny ze dne 1. 9. 2022.
  1. Kontrolou dodržování tohoto vnitřního řádu je pověřena vychovatelka školní družiny.
  2. Vnitřní řád školní družiny je zveřejněn na nástěnce a na webových stránkách.




V Bratrušově, dne 11. 9. 2023

Mgr. Jana Franková
ředitelka školy